Logowanie

Aktualności

Liga Skrzatów czy Liga Rzeźników?

• autor: jborowski, 2010-10-09 23:57

Po raz pierwszy opisywanie meczu naszej drużyny nie sprawia żadnej przyjemności. To co dziś działo się na boisku było zaprzeczeniem idei fair play i budowania pozytywnych wzorców dla dzieci. Zamiast radości z gry niepohamowana agresja, zamiast szlachetnych emocji sportowych ból i łzy.

W sobotę o 17 na boisku przy Koncertowej 4 na Ursynowie wybiegły na przeciwko siebie drużyny SEMP Ursynów i Dragona Bielany. Liczyliśmy więc na koncertową grę.

SEMP zajmował dotąd 5 w tabeli, więc należało się spodziewać, że zawiesi Dragonowi wyżej poprzeczkę niż drużyny, z którymi ostatnio wygrywał. Okazałe zwycięstwa nie były przypadkowe - Dragon grał ładny dla oka, kombinacyjny futbol, nastawiony na szybką wymianę podań, używanie techniki indywidualnej i wzajemną asekurację. Tego zawodników uczy trener, bo niezmiennie stoi na stanowisku, że liczą się przede wszystkim umiejętności piłkarskie a nie dominacja fizyczna i brutalność w grze.

Z takim nastawieniem chłopcy wyszli na boisko. Pierwszą kwartą zaczęli spokojnie, od pierwszej minuty, przyjmując na własnej połowie ataki gospodarzy. Dwie pierwsze akcje znamionowały, że SEMP tanio skóry nie sprzeda. Ale i nasi chłopcy w głowach mieli to samo. Mecz odbywał się o 17, a nie jak dotąd o 10, więc nasi zawodnicy nie potrzebowali na przebudzenie całej pierwszej kwarty i już w 2 minucie włączyli swoją grę. Było dużo wymian podań, akcje składnie sunęły do przodu. Patryk całkowicie zdominował środek boiska. Ręce same składały się do oklasków po niektórych zagraniach w trójkątach Witek-Bartek-Patryk i Paweł-Patryk-Bartek. Śmiało do ataku włączał się też Igor. Nie tylko w tej fazie spotkania, ale w całym meczu był znakomity.

Po akcji pierwszej z wymienionych trójek padł gol na 1:0. Trzy minuty później było już 2:0, gdy Bartek z zimną krwią wykorzystał podanie od Patryka. Minutę później o mało nie padła widowiskowa trzecia bramka, gdy Paweł oddał płaski strzał, a Bartek piętą zmienił kierunek jej lot. Piłka minimalnie minęła jednak bramkę, podobnie jak po strzale Patryka pół minuty później. Gdy zaczynały już kiełkować już myśli, czy znów nie czeka nas podobny festiwal nieskuteczność, jak w meczu z Drukarzem, po rzucie rożnym wywalczonym przez Witka, piłkę w polu karnym przejął Bartek i podwyższył wynik spotkania na 3:0. Wznawiając grę od środka, SEMP zainicjował groźną akcję pod naszą bramką. Silny strzał okazał się jednak niecelny. W rewanżu nasi znów podkręcili tempo. Bartek przypuścił rajd lewą stronę, mijając po kolei 4 przeciwników, ale wywalczył tylko rzut rożny, z którego po krótkim rozegraniu nic nie wyszło. Dwie kolejne kombinacyjne akcje nie dały rezultatu. To wszystko poszło jednak w zapomnienie, gdy w ostatniej minucie I kwarty Witek wymienił podanie z Bartkiem, a następnie wrzutką w pole karne idealnie obsłużył Patryka. Kapitan, wspaniałą główką ustalił wynik pierwszej kwarty na 4:0.

W przerwie trener SEMP-a, który prowadził mecz jako sędzia, zebrał swoich zawodników i zażądał od nich większego zaangażowania. Początkowo przełożyło się to na przyśpieszenie tempa gry. SEMP otrzymał rzut wolny i bezpośrednio z niego zdobył pierwszą bramkę. Sędzia-trener ją uznał, mimo, że bramkarz został w sposób ewidentny odepchnięty obiema rękami w polu karnym. Ciekawe, czy to zagranie wytrenowane? Za chwilę mecz się zaostrzył. Zawodnicy SEMP-a zaczęli wycinać naszych równo z trawą. Co gorsza sędzia-trener puszczał większość fauli, tłumacząc później, że stosował przywilej korzyści. To była prawdopodobnie podstawowa przyczyna tego, że piłkarze SEMP-a nabrali przekonania, że ich nieczyste zagrania są całkowicie bezkarne. I zagrań tych było coraz więcej. W tej sytuacji nie dziwi, że rodzice naszych zawodników zaczęli reagować emocjonalnie, widząc jak ich pociechy co chwila wiją się z bólu. W końcówce kwarty nasi zawodnicy próbowali atakować, ale co rusz akcje były przerywane wślizgami i to nie na piłkę, bo tę umiejętnie zastawiali, ale na ich nogi. To głupota, by w tym wieku dopuszczać takie zagrania, gdy młody zawodnik nie kontroluje swoich ruchów. To tylko krok do nieszczęścia. Czy nie lepiej uczyć dzieci techniki gry, umiejętności ustawiania się na boisku, zastawiania i po prostu grania w piłkę, a nie takich zagrań? Tak mecz wyglądał już do końca. W trzeciej kwarcie z boiska zniesiony został, wijący się z bólu, Patryk. Sędzia-trener nawet nie odgwizdał faulu. Chwilę wcześniej ze łzami w oczach zszedł z boiska kulejący Dudek, który po pięknej akcji z Bartkiem został powalony na ziemię przez bramkarza, jego wejściem wyprostowaną nogą. Oczywiście też bez reakcji ze strony sędziego-trenera.

Igor, który po zejściu Patryka prowadził grę, w dwóch ostatnich kwartach więcej razy leżał na murawie niż we wszystkich wcześniejszych meczach razem wziętych. W tej kwarcie zawodnicy SEMP-a strzelili bramkę na 4:2. Nasi zawodnicy wyraźnie unikali z nimi kontaktu. Tylko Molo, który nie odstawia nogi, uwijał się jak w ukropie. W końcówce kwarty Kuba na bramce wyratował wynik, dwukrotnie broniąc w sytuacjach sam na sam.

W czwartej kwarcie Dragon ułożył trochę grę, znów próbując akcji w przodzie i broniąc się przed kontrami przeciwnika. Po kolejnym ostrym zagraniu gry odmówił Witek. Gdy padł na murawę i jego mama pośpieszyła mu z pomocą usłyszała jedynie od sędziego-trenera, że futbol to sport dla agresywnych dzieci i że jeżeli się nie podoba to powinien skończy grę w piłkę.

Takie wypowiedzi to prawdziwy skandal, a takie podejście - promowanie agresji na boisku -  to kompromitacja metod szkoleniowych na tym poziomie wiekowym. Futbol to gra kontaktowa, ale takiego podejścia nie wpaja się dziewięciolatkom nigdzie na świecie. Co więcej, tępi się je także w dorosłym futbolu. Dopiero co trener reprezentacji Holandii Bert van Marwijk osłabił swoją drużynę, wyrzucając z zespołu Nigela de Jonga za to, że w meczu ligowym brutalnie sfaulował Hatema Ben Arfę. Tam rozumieją, że ludzkie zdrowie i gra fair play jest wyższą wartością niż wynik meczu. Szkoda, że nie na Ursynowie i to w rozgrywkach, których wygranie nic nie daje, poza podnoszeniem umiejętności. To ma być nauka gry a nie rzeźnia!!! Nauka futbolu a nie anty-futbolu!!!

Gdy w połowie IV kwarty Molo został skoszony na własnym polu karnym i publiczność zareagował werbalnie, nie wchodząc jednak na boisko, sędzia-trener zakończył spotkanie. Może przypomniał sobie słynne słowa Kmicica: "Kończ waść, wstydu oszczędź!".

Po zapoznaniu się z oficjalną wizytówką SEMP-a, która mówi o tym jakim wartościom klub hołduje (http://semp2001.futbolowo.pl/semp2001/menu,2,o-klubie.html), pod którą i my podpisalibyśmy się obiema rękami, mam wrażenie, że graliśmy z drużyną, która tylko próbuje się pod SEMP-a podszywać i to nieudolnie.

SEMP Ursynów – UKS Dragon Bielany 2:4 (0:4, 1:0, 1:0, 0:0)

Bramki dla Dragona: Patryk Parys 2 (2’, 15’), Bartosz Marciniak 2 (5’, 10’)

Przebieg meczu: 0:1 Patryk Parys (2’), 0:2 Bartosz Marciniak (5’), 0:3 Bartosz Marciniak (10’), 0:4 Patryk Parys (15’), 1:4 SEMP (18’), 2:4 SEMP (31’)